„Zdrowo patrzę w przyszłość. To onkologiczne”

Konferencja ekspercka „Zdrowo patrzę w przyszłość. To onkologiczne” w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu miała na celu zainicjować dyskusję na temat stanu profilaktyki antynowotworowej na Dolnym Śląsku.

W trakcie konferencji 28 listopada poza premierą spotu „Pieśń o szczęściu” odbył się także panel dyskusyjny o stanie polskiej oraz dolnośląskiej profilaktyki onkologicznej z udziałem Jerzego Michalaka, Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, prof. dr n. med. Adama Maciejczyka, Dyrektora Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, Pawła Zawadzkiego, Prezesa Fundacji „Razem Wygramy”, Kamili Majchrzak, psychologa pracującego w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu oraz Magdaleny Salamon, Prezes Stowarzyszenia Amazonek „Femina-Fenix” Wrocław. W konferencji udział wzięli również uczniowie wrocławskich szkół ponadgimnazjalnych, dla których zostały przeprowadzone wykłady na temat czterech typów nowotworów – raka szyjki macicy, piersi, płuc oraz skóry.

Dyskusja na temat profilaktyki antynowotworowej na Dolnym Śląsku jest potrzebna. Tylko 16,3% Wrocławianek zgłosiło się na badania cytologiczne w latach 2014-2017. Niechlubny rekord w regionie należy do Milicza, tu z cytologii korzysta jedynie 5,16% kobiet. Z kolei profilaktyczną mammografię we wskazanych latach wykonało 45,31% mieszkanek Dolnego Śląska, najwięcej w Trzebnicy – 52,75%, najmniej w Wałbrzychu – 30,2%. W krajach, w których wskaźnik regularnego wykonywania badań przesiewowych piersi kształtuje się na poziomie minimum 75%, odnotowano stopniowy spadek umieralności. Do tego poziomu brakuje nam jednak wiele i dlatego promocja profilaktyki antynowotworowej, ze szczególnym uwzględnieniem badań przesiewowych, jest tak istotna.

To właśnie na promowaniu profilaktyki antynowotworowej wśród mieszkańców Dolnego Śląska koncentruje się kampania Onkologika, realizowana przez Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu. Podejmowane działania ukierunkowane są na podnoszenie świadomości onkologicznej i edukację Dolnoślązaków w obszarze czynników zwiększających ryzyko zachorowania, konieczności poddawania się regularnym badaniom czy prowadzenia zdrowego trybu życia. Odczarowanie mitów dotyczących choroby nowotworowej i pokazanie, że poprzez odpowiednią profilaktykę możemy ustrzec się przed zachorowaniem albo zwiększyć swoje szanse na wyleczenie to kolejne zadanie, które stawia sobie DCO.

Konferencja - zdjęcia