Kampania informacyjno-edukacyjna Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu
16 listopada wystartowała kampania informacyjno-edukacyjna Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu pod hasłem „Wybieram zdrowie. To onkologiczne”. Jej tematem przewodnim stały się onkologika i logiczne wybory w zakresie profilaktyki antynowotworowej. Przez najbliższych sześć miesięcy mieszkańcy Dolnego Śląska będą edukowani w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy, piersi, skóry oraz płuc. Akcja ambientowa w przestrzeni miejskiej Wrocławia, warsztaty w szkołach ponadgimnazjalnych, konferencja ekspercka czy wspólny bieg po zdrowie to tylko niektóre z działań zaplanowanych w ramach kampanii.
Celem kampanii informacyjno-edukacyjnej „Wybieram zdrowie. To onkologicze” jest rozpowszechnianie wiedzy w zakresie profilaktyki antynowotworowej, ze szczególnym uwzględnieniem raka szyjki macicy, piersi, skóry oraz płuc. Podejmowane działania ukierunkowane są na edukację mieszkańców Dolnego Śląska. Chcemy przekonać mieszkańców regionu do regularnych badań, unikania czynników ryzyka oraz prowadzenia zdrowego trybu życia. Celem kampanii jest odczarowanie mitów dotyczących choroby nowotworowej i pokazanie, że poprzez odpowiednią profilaktykę możemy ustrzec się przed zachorowaniem albo zwiększyć swoje szanse na wyleczenie. Wybór regularnych badań przesiewowych to jedyny słuszny i logiczny wybór. I właśnie takie podejście do onkologii chcemy wykreować wśród Dolnoślązaków. Słowo onkologika już wkrótce wejdzie do słownika świadomych, dbających o swoje zdrowie osób.
W ramach 6-miesięcznej kampanii zaplanowano zróżnicowane działania, ukierunkowane na rozpowszechnianie wiedzy. Jedną z pierwszych aktywności była akcja ambientowa na ul. Oławskiej we Wrocławiu. Podczas wydarzenia wrocławscy przechodnie mieli do wyboru dwie ścieżki – świadomego, logicznego wyboru oraz beztroskiego życia z dnia na dzień. W wybranych przez siebie tunelach poznali historie osób, które dzięki profilaktyce i szybkiemu wykryciu pokonały chorobę nowotworową, ale i przestrogi od osób, które o swojej chorobie dowiedziały się zbyt późno i nadal z nią walczą, a ta walka jest dużo trudniejsza. W ramach kampanii powstał także artystyczny spot, którego oficjalna premiera została połączona z konferencją ekspercką. „Pieśń o szczęściu” do muzyki Meli Koteluk i Czesława Mozila można obejrzeć tutaj. Od listopada trwają również warsztaty edukacyjne w szkołach ponadgimnazjalnych z całego regionu. Do tego aktywna współpraca z mediami oraz media społecznościowe, na których publikowane są filmy eksperckie oraz inne interaktywne materiały informacyjne. Wiosną 2018 roku mieszkańcy Dolnego Śląska zostaną zachęceni do udziału w konkursie, polegającym na wybieganiu kształtu logo kampanii i publikacji swojej trasy w mediach społecznościowych. Wspólny bieg ulicami Wrocławia, połączony z dniem zdrowia – darmowymi konsultacjami lekarskimi, podstawowymi badaniami przesiewowymi, poradami dietetyków czy trenerów – oficjalnie zakończy kampanię.