Fundacja ONKOLOGIKA to organizacja, która stawia na profilaktykę onkologiczną i edukację zdrowotną. Wierzymy, że rak to nie wyrok, a wczesna diagnoza może uratować życie. Dlatego naszą misją jest szerzenie wiedzy na temat nowotworów, zachęcanie do regularnych badań oraz promowanie zdrowego stylu życia.
Działamy, aby zmieniać podejście do profilaktyki onkologicznej, budować społeczną świadomość i wspierać pacjentów na każdym etapie ich drogi – od zapobiegania chorobie po powrót do zdrowia.
Naszym celem jest przekonać społeczeństwo, że profilaktyka jest kluczem do zdrowia. Rak wykryty we wczesnym stadium daje ogromne szanse na wyleczenie, dlatego podejmujemy działania, które pomagają ludziom zrozumieć, jak ważne są badania kontrolne i zdrowe nawyki.
Fundacja Onkologika
KRS: 0000347530
NIP: 89-71-76-56-43
REGON: 021270246
KONTAKT
onkologika ( at) onkologika.org
+48 7136-89-608
pl. Hirszfelda 12
53-413 Wrocław
Zarząd Fundacji
Pan Paweł Zawadzki – Prezes Zarządu Fundacji,
Pani Bożena Morka – Wiceprezes Zarządu Fundacji.
Nasze kluczowe działania to:
EDUKACJA I PROFILAKTYKA – organizujemy kampanie społeczne, webinary i warsztaty promujące wczesne wykrywanie nowotworów.
AKCJE SPOŁECZNE – wspieramy innowacyjne rozwiązania, które zwiększają dostęp do diagnostyki i leczenia.
PROMOWANIE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA – organizujemy wydarzenia promujące ruch i zdrowe nawyki jako element profilaktyki onkologicznej.
Nasze kluczowe projekty
Rok 2023 - Rak to nie loteria. To nasze decyzje.
Kampania fundacji Onkologika przypominała, że "żyjemy tak szybko, że zapominamy o tym, co najważniejsze. Że mamy po co i dla kogo żyć. Co drugi Europejczyk zachoruje w ciągu swojego życia na raka. W nasze działania zachęcające do udziału w badaniach profilaktycznych zaangażowali się znani i lubiani - Andrzej Piaseczny, Marek Krajewski, żużlowiec Sparty Wrocław Maciej Janowski oraz koszykarki Ślęzy Wrocław – Natalia Kurach i Martyna Kurkowiak. W premierze spotów zorganizowanej przez fundację w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu uczestniczyło kilkadziesiąt osób, w tym przedstawiciele urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Rady Miejskiej Wrocławia.
Rok 2022 - RAK CHADZA WSPAK
Rak Chadza Wspak to kampania społeczna Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH) realizowana przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Fundacji. Jej celem było promowanie profilaktyki nowotworów szyjki macicy, piersi oraz jelita grubego. Działania kierowane były do wszystkich osób, które chciałyby w prosty sposób zadbać o zdrowie swoje oraz swoich bliskich. W tym celu DCOPiH prowadziło terenowe akcje profilaktyczne dla mieszkańców województwa dolnośląskiego – darmowe badania oraz działania edukacyjne. Specjaliści DCOPiH nadal docierają do powiatów i gmin, w których dostęp do specjalistycznych gabinetów lekarskich jest utrudniony ze względu na odległość, a nierzadko – ograniczenia transportowe.
Rok 2021 - ONKOLOGIKA 2.0 – przyszłość profilaktyki
ONKOLOGIKA 2.0 to nasza inicjatywa, która została skierowana do młodzieży szkół podstawowych (klasy 4-8), która miała na celu poszerzanie świadomości zdrowotnej w kontekście profilaktyki onkologicznej wśród uczniów.
Głównym obszarem edukacji były dwa nowotwory: nowotwór płuc oraz czerniak. Zadanie realizowane było ze środków gminy Wrocław.
Rok 2018 – OnkoFit
Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu z okazji Mikołajek zaprosiło wszystkich pacjentów do obejrzenia ćwiczeń przygotowanych przez fizjoterapeutów z DCO. Zajęcia rehabilitacyjne w formie filmów powstały z myślą o osobach, które pokonały chorobę nowotworową i które nie wiedzą jak powinna wyglądać ich aktywność fizyczna oraz aby zachęcić je do powrotu do regularnej aktywności fizycznej. Działania wspierała Fundacja Onkologika, filmy zostały zrealizowane w ramach Onkofit ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Rok 2018 - Bieg po Zdrowie – profilaktyka w ruchu
Wierzymy, że ruch to zdrowie, dlatego organizowaliśmy Bieg po Zdrowie – wydarzenie, które miało na celu promocję aktywności fizycznej jako skutecznej metody profilaktyki nowotworowej.
- Aktywizujemy ludzi do regularnego ruchu
- Pokazujemy, że zdrowy tryb życia zmniejsza ryzyko zachorowania
- Integrujemy społeczność i zachęcamy do dbania o swoje zdrowie
Każdy, kto brał udział w biegu, nie tylko poprawiał swoją kondycję, ale również wspierał działania naszej fundacji w zakresie profilaktyki nowotworowej.
Rok 2018 - Wyzwanie 100
https://www.facebook.com/watch/?v=312417152864009
Fundacja Razem Wygramy (dziś Onkologika) postawiła sobie ambitny cel – 100% wyleczalności raka szyjki macicy we Wrocławiu. Pierwszym krokiem było przebadanie 1000 wrocławianek pod kątem obecności wirusa HPV. Akcję wspierały znane postacie.
W ramach kampanii Fundacja, we współpracy z Centrum Patologii Molekularnej Cellgen i ówczesnym Dolnośląskim Centrum Onkologii, umożliwiła kobietom bezpłatne, domowe badanie na HPV. Wystarczyło zarejestrować się na stronie www.wyzwanie100.pl i zamówić zestaw do samopobrania wymazu. Wyniki były dostępne online wraz z rekomendacją lekarza.
Rok 2017 - ONKOLOGIKA - „Wybieram zdrowie. To onkologiczne”
W ramach wspólnej kampanii informacyjno-edukacyjnej, Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu z Fundacją Razem Wygramy (dawna nazwa Fundacji Onkologika) pn.: „Wybieram zdrowie. To onkologiczne” prowadziliśmy szeroko zakrojone działania edukacyjne, które miały na celu zmianę nawyków zdrowotnych społeczeństwa. Poprzez spotkania, materiały edukacyjne i działania medialne, akcje ambientowe, chcieliśmy przekonać, że badania profilaktyczne powinny stać się rutyną, a nie wyjątkiem. Onkologika to kampania zrealizowana przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Nasze działania objęły:
Jak możesz pomóc?
Chcesz razem z nami szerzyć wiedzę o profilaktyce i zmieniać życie innych? Możesz nas wesprzeć na wiele sposobów:
Statut fundacji - Pobierz staut Fundacji Onkologika
Sprawozdania: