Rak płuc - o raku płuca, metodach wykrywania i objawach
Nowotwory płuca wywodzą się z komórek wyścielających drogi oddechowe. Do ich powstania dochodzi na skutek przemiany komórek prawidłowego nabłonka oddechowego w wyniku zaburzeń genów ważnych dla wzrostu komórki i jej podziałów. Zaburzenia te powstają najczęściej na skutek działania czynników rakotwórczych.
Tylko w 2014 roku na nowotwór złośliwy płuc na Dolnym Śląsku zachorowało 1889 osób. W Polsce, wśród mężczyzn rak płuca stanowi najczęstszą przyczynę śmierci z powodu chorób nowotworowych. Odpowiada aż za 1/3 zgonów spowodowanych rakiem u mężczyzn i około 1/10 u kobiet. Około 90% wszystkich nowotworów płuc ma charakter złośliwy.
Nowotwory płuca w bardzo wczesnych stadiach zaawansowania zazwyczaj nie powodują objawów i są wykrywane podczas rutynowych badań RTG klatki piersiowej lub badań wykonywanych z innych przyczyn.
Do typowych objawów raka płuca należą:
Po rozpoznaniu występowania guza podczas badań obrazowych, konieczne jest ustalenie rozpoznania mikroskopowego, które potwierdzi lub wykluczy diagnozę nowotworu złośliwego. W tym celu stosuje się:
Możliwe jest także uzyskanie rozpoznania na podstawie badania cytologicznego wydzieliny z dróg oddechowych (w przypadku guzów położonych centralnie). W przypadku braku możliwości wykorzystania wcześniej wymienionych metod, stosuje się biopsję w trakcie torakotomii, czyli zabiegu otwarcia klatki piersiowej.
Stan zaawansowania choroby oraz dobór metod leczenia oceniany jest na podstawie badań obrazowych - wskazujących na umiejscowienie i wielkość guza, badania mikroskopowego - opisującego cytologiczny charakter zmiany oraz badań dodatkowych - bronchoskopii, mediastinoskopii czy torakoskopii, które oceniają stan miejscowy nowotworu.
Rak płuc – czynniki ryzyka, profilaktyka, leczenie
Najważniejszym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka płuca jest aktywne palenie tytoniu.
Czy wiesz, że?
Do pozostałych czynników ryzyka należy ekspozycja na:
Najskuteczniejszym sposobem na zmniejszeniem ryzyka zachorowania na raka płuca jest niepodejmowanie palenia tytoniu lub całkowita rezygnacja z nałogu przez osoby palące.
Podstawą doboru metod leczenia nowotworu złośliwego płuc jest ocena stopnia zaawansowania choroby w całym organizmie. Obecnie obowiązuje klasyfikacja TNM, gdzie „T” mierzy rozległość guza pierwotnego, „N” – stopień zajęcia regionalnych węzłów chłonnych, a „M” obecność przerzutów w narządach odległych. W uproszczonej ocenie wyróżnia się cztery stopnie zaawansowania:
Strategia leczenia zależy nie tylko od stopnia zaawansowania, ale i typu nowotworu oraz wydolności chorego i jego chorób współistniejących.
Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca, w stadiach zaawansowania od I do III, prowadzi się przede wszystkim z udziałem leczenia miejscowego – interwencji chirurgicznej oraz radioterapii, czasem uzupełnionych chemioterapią.
Leczenie drobnokomórkowego raka płuc, szczególnie agresywnego i posiadającego tendencje do rozsiewu, prowadzi się z udziałem chemioterapii.
W przypadku pacjentów w IV stopniu zaawansowania stosuje się jedynie leczenie paliatywne.