O raku szyjki macicy, objawy i wykrywanie
Rak szyjki macicy powstaje z komórek nabłonka wyścielających kanał szyjki macicy.
Tylko w 2014 roku na raka szyjki macicy na Dolnym Śląsku zachorowało 236 kobiet. Ponad 85% nowych zachorowań dotyczy kobiet zamieszkałych w krajach rozwijających się. Polska choć należy do państw o średnim poziomie zachorowalności na ten typ nowotworu, charakteryzuje się jednym z najwyższych wskaźników umieralności z jego powodu.
Na raka szyjki macicy chorują kobiety w każdym wieku. Szczyt zachorowań przypada na 6. dekadę życia, ale obecnie chorują coraz młodsze pacjentki. Liczba zachorowań rośnie zwłaszcza w przedziale wiekowym między 35. a 44. rokiem życia.
Rak szyjki macicy na żadnym z etapów swojego rozwoju nie daje charakterystycznych objawów klinicznych. Stany przednowotworowe i wczesne stadia zaawansowania przebiegają bezobjawowo, dlatego tak ważne są regularne badania przesiewowe u kobiet, które nie wykazują żadnych objawów chorobowych.
Objawy niespecyficzne, które mogą występować w wyższych stadiach zaawansowania choroby, ale nie muszą być z nią związane:
Podstawą rozpoznania raka szyjki macicy jest badanie mikroskopowe, popularnie nazywane cytologią. Klasyfikacja komórek pobranych do badania podczas testu cytologicznego opiera się obecnie na systemie Bethesda (wcześniej stosowano skalę Papanicolau).
W przypadku wykrycia komórek świadczących o rozwoju nowotworu, wykonuje się następujące badania, służące określeniu stanu zaawansowania choroby w całym organizmie:
Rak szyjki macicy – czynniki ryzyka, profilaktyka, leczenie
Rak szyjki macicy
Czynnikiem wywołującym raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV o wysokim potencjale rakotwórczym, przenoszony drogą płciową i wywołujący przewlekłe zakażenie. Rak szyjki macicy to jedyny nowotwór, w przypadku którego stwierdzono jednoznacznie czynnik konieczny do jego rozwoju.
Przetrwałe infekcje wynikające z zakażenia wirusem HPV o wysokim potencjale rakotwórczym, odpowiadają za powstawanie raka nie tylko w nabłonku szyjki macicy, ale i sromu, pochwy, odbytu czy dolnego odcinka jelita grubego.
Zakażenie HPV to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Prezerwatywy nie stanowią 100% zabezpieczenia przed zakażeniem tym wirusem.
Do czynników ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy należą poza tym:
Podstawą profilaktyki inwazyjnego raka szyjki macicy jest wykrywanie choroby na etapie stanu przednowotworowego. Stan przednowotworowy to stan, w którym proces nowotworzenia rozpoczął się, jest widoczny w badaniu, ale w odróżnieniu od raka jest całkowicie wyleczalny!
Co zrobić, żeby wykryć raka szyjki macicy na etapie stanu przednowotworowego?
Zgłoś się do ginekologa, wykonaj przesiewowe badanie cytologiczne, skonsultuj je z Twoim lekarzem prowadzącym i powtarzaj badanie regularnie (minimum raz na trzy lata, najlepiej raz w roku). Cytologia to kilkuminutowe badanie, bezbolesne i bezpłatne dla kobiet w wieku 25-59 lat.
W profilaktyce raka szyjki macicy istotne są także:
Coraz powszechniej stosowaną metodą leczenia raka szyjki macicy jest leczenie chirurgiczne, którego celem jest wycięcie zmiany w granicach zdrowych tkanek.
W przypadku stanów przedrakowych stosuje się:
Współczesne metody leczenia uwzględniają coraz młodszy wiek pacjentek oraz coraz starszy wiek ciężarnych. W miarę możliwości stosuje się metody jednocześnie usuwające całą zmianę, ale oszczędzające narząd i nieograniczające funkcji rozrodczych.
W przypadku leczenia raka szyjki macicy stosuje się oddzielnie lub łączy: