Rak jądra


„Movember z DCO” 2019   

Listopad od wielu lat jest miesiącem, w którym cały świat solidaryzuje się z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami jądra i prostaty. Jest to też świetna okazja, by otwarcie mówić o roli i potrzebie wdrażania profilaktyki męskich nowotworów w społeczeństwie. Pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Programy Profilaktyczne w DCO solidaryzują się z tej okazji z wszystkimi mężczyznami, którzy powinni zadbać  o swoje zdrowie.

Co to jest Movember ?

Akcja Movember (tzn. Wąsopad) to społeczna kampania edukacyjno- informacyjna, która po raz pierwszy odbyła się w 1999 roku w Australii. Symbolem wydarzenia są wąsy, a głównym zadaniem jest zwrócenie uwagi na problem „męskich nowotworów”.Nazwa akcji powstała w wyniku połączenia dwóch słów: moustache- wąsy i November- listopad. Polska od kilku lat również bierze udział w tym wspaniałym, międzynarodowym przedsięwzięciu, a polskim odpowiednikiem nazwy MOVEMBER jest WĄSOPAD.

Po co nosisz wąsy ?

Nie chodzi tylko o znak solidarności, ale przede wszystkim o wzbudzenie ciekawości ludzi wokół, sprowokowanie dyskusji na ważny temat męskiego zdrowia i profilaktyki nowotworów.

Dlaczego WOK bierze udział w akcji MOVEMBER ?

Celem naszej akcji MOVEMBER, poza oczywistym walorem profilaktycznym (namówieniem do badań, zachęceniem do obserwacji własnego organizmu pod kątem ewentualnych niepokojących zmian i edukacją zdrowotną) jest obudzenie świadomości społecznej, zniesienie TABU związanego z nowotworem jądra i nowotworem gruczołu krokowego. Polski „Wąsopad” jest wyrazem wsparcia społecznego i manifestuje przyzwolenie na otwarte mówienie o aspektach dla wielu osób wciąż wstydliwych.

Na zdj. damska część zespołu WOK solidaryzująca się z wszystkimi mężczyznami, którzy powinni dbać o swoje zdrowie i dr WOKUŚ - nasz działowy anty-stres

 

Pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Programy Profilaktyczne w DCO, na co dzień zawodowo zaangażowani w szeroko pojętą profilaktykę nowotworów chcą uświadomić, że nowotwory złośliwe z obszaru jądra i prostaty to poważny i narastający problem zdrowotny, ale to nie tylko „męska sprawa”. Odpowiedzialność za zdrowie mężczyzn to też rola ich bliskich, bo choroba nowotworowa dotyka nie tylko pacjentów, ale odciska piętno także na najbliższym otoczeniu. Statystyki dotyczące zachorowalności i umieralności  na nowotwór prostaty i jądra są nieubłagane! Nowotwory jądra dotyczą szczególnie młodych mężczyzn w wieku 20 - 44 lat. Każdego roku w Polsce odnotowuje się 800 nowych zachorowań. W przypadku nowotworu prostaty szacuje się, że  wśród mężczyzn w wieku 50 - 80 lat, co trzeci  Polak usłyszy diagnozę: nowotwór gruczołu krokowego, a po 80 roku życia ryzyko zachorowania drastycznie wzrasta - prognozy zachorowalności wskazują, że  ponad 80% mężczyzn 80 + zachoruje na raka prostaty.

 

Na czym polega Twój udział w akcji ?

 

Ø  Włączenie się do akcji jest banalnie proste - mężczyźni zapuszczają wąsy przez cały listopad (można też wąsy doczepić na poczet fotografii). Do włączenia się do akcji zapraszamy też kobiety - to Wy, drogie Panie na co dzień dbacie o swoich mężczyzn…

Ø .„Wąsaci” fotografują się z wąsami i zdjęcie zamieszczają w komentarzu pod postem dotyczącym akcji „Movember z DCO” opublikowanym na koncie facebookowym Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu i na koncie facebookowym Profilaktyka Nowotworów Głowy i Szyi.

 

Warsztaty z czujności onkologicznej

W ramach akcji edukatorzy ds profilaktyki nowotworów będą przeprowadzać bezpłatne

warsztaty z tzw. czujności onkologicznej  wraz z instruktażem samobadania jąder, zaprezentowanym na fantomach jąder z wbudowaną imitacją zmian nowotworowych.

Do udziału w warsztatach zapraszamy szkoły, instytucje, firmy i inne zorganizowane grupy,

które chcą skorzystać z tej praktycznej dawki wiedzy o zapobieganiu nowotworów.

Wystarczy napisać do nas e-mail z informacją o chęci wzięcia udziału w warsztatach na adres: profilaktyka@dco.com.pl.

O szczegóły akcji można dopytać pod numerem telefonu: 71 368 95 65.

        Zapraszamy serdecznie do współpracy!!!