Startuje Onkologika

Onkologika – kampania społeczno-edukacyjna Dolnośląskiego Centrum Onkologii oficjalnie wystartowała. Statystyki Dolnośląskiego Rejestru Nowotworów wskazują na systematyczny wzrost zachorowalności na nowotwory złośliwe - o średnio 1,7% u mężczyzn i 3,1% u kobiet rocznie w okresie między 1985 a 2004 rokiem. 6-miesięczna kampania informacyjna ma przekonać mieszkańców regionu do badań profilaktycznych.

Tylko w 2014 roku na Dolnym Śląsku na nowotwór złośliwy płuc zachorowały w sumie 1893 osoby, na raka szyjki macicy 239 kobiet, na nowotwór złośliwy piersi 1428 osób, a na czerniaka 198. Dane Dolnośląskiego Rejestru Nowotworów wskazują również na wzrost wskaźnika przeżyć – 5-letnie przeżycie u pacjentów, którzy o chorobie nowotworowej dowiedzieli się w 2010 roku odnotowano u 42,2% mężczyzn i 58,2% kobiet. To o odpowiednio 2,3% i 4,1% więcej niż w podobnym badaniu Dolnoślązaków, którzy leczenie rozpoczęli w 2005 roku.

- Wzrost wskaźnika przeżycia u pacjentów z chorobą nowotworową to ogromny sukces, który zawdzięczamy nie tylko nowoczesnym metodom leczenia, ale i profilaktyce. Wśród Dolnoślązaków rośnie świadomość onkologiczna i zrozumienie, że w walce z rakiem liczy się przede wszystkim czas. Wczesne wykrycie choroby, najlepiej jeszcze w stadium przednowotworowym, umożliwia skuteczne leczenie, które bardzo często w takich przypadkach kończy się całkowitym odwróceniem procesu nowotworowego – mówi dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

To właśnie na promowanie profilaktyki antynowotworowej wśród mieszkańców Dolnego Śląska ukierunkowana jest kampania Onkologika, realizowana przez Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu. – Mamy nadzieję, że już wkrótce słowo Onkologika na stałe wejdzie do słownika języka polskiego i będzie powtarzane przez wszystkich mieszkańców regionu. Chcemy ich przekonać, że regularne badania, unikanie czynników ryzyka oraz zdrowy styl życia to wybór logiczny, to postawienie na swoje zdrowie i życie – dodaje Maciejczyk.

Celem Onkologiki jest rozpowszechnianie wiedzy w zakresie profilaktyki antynowotworowej, ze szczególnym uwzględnieniem raka szyjki macicy, piersi, skóry oraz płuc. Podejmowane działania ukierunkowane są na podnoszenie świadomości onkologicznej i edukację Dolnoślązaków w obszarze czynników zwiększających ryzyko zachorowania, konieczności poddawania się regularnym badaniom czy  prowadzenia zdrowego trybu życia. Odczarowanie mitów dotyczących choroby nowotworowej i pokazanie, że poprzez odpowiednią profilaktykę możemy ustrzec się przed zachorowaniem albo zwiększyć swoje szanse na wyleczenie to kolejne zadanie, które stawia sobie DCO.

Onkologika to kampania realizowana przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Dolnośląskiego. – Środki na promocję profilaktyki antynowotworowej powinny znaleźć się w budżecie każdego regionu. Edukacja w tym zakresie jest równie ważna i efektywna w procesie dążenia do spadku zachorowalności czy wzrostu wskaźnika przeżyć, jak budowa nowoczesnych szpitali bądź badania nad nowymi metodami leczenia. Na Dolnym Śląsku mocno stawiamy na zdrowie naszych mieszkańców. To przyjemność móc być inicjatorem, a przede wszystkim aktywnym wsparciem dla tej największej w dotychczasowej historii regionu kampanii społeczno-edukacyjnej w zakresie onkologii – mówi Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.