Profilaktyka raka szyjki macicy

Czynnikiem wywołującym raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV o wysokim potencjale rakotwórczym, przenoszony drogą płciową i wywołujący przewlekłe zakażenie. Do czynników, które sprzyjają rozwojowi tego nowotworu należą wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, duża liczba partnerów seksualnych i porodów, palenie tytoniu, otyłość, dieta uboga w witaminę C, częste stany zapalne narządu płciowego czy stany obniżonej odporności. Rak szyjki macicy na żadnym z etapów swojego rozwoju nie daje charakterystycznych objawów, dlatego tak ważne są regularne badania przesiewowe u kobiet, które nie odczuwają żadnych niepokojących symptomów. 

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania lub wykryć raka szyjki macicy na wczesnym etapie? Przede wszystkim wykonuj regularne badania cytologiczne, z częstotliwością co najmniej raz na trzy lata. Do tego prowadź higieniczny i zdrowy styl życia.

Jak podają statystyki, dziennie z powodu inwazyjnego raka szyjki macicy umiera 5 Polek. A przecież dzięki bezbolesnej, bezpłatnej i kilkuminutowej cytologii można go wykryć na etapie stanu przednowotworowego, który jest całkowicie wyleczalny, co potwierdzają dr n. med. Barbara Rossochac-Rostalska, Kierownik Oddziału Ginekologii Onkologicznej oraz lek. Michał Maciejewski, Specjalista Ginekologii Onkologicznej w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu.