Pieśń o szczęściu oficjalnym spotem kampanii Dolnośląskiego Centrum Onkologii

Tematem oficjalnego spotu kampanii Onkologika, realizowanej przez Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu stała się pełna emocji historia pary, która wspólnie walczy z chorobą nowotworową. Film z udziałem Anny Krotoskiej i Mirosława Baki do „Pieśni o szczęściu” w wykonaniu Meli Koteluk oraz Czesława Mozila został po raz pierwszy zaprezentowany podczas konferencji eksperckiej „Zdrowo patrzę w przyszłość. To onkologiczne”.

W 2,5-minutowym spocie produkcji Marcina Kurka i reżyserii Julii Popkiewicz obserwujemy historię pary, która mierzy się z chorobą nowotworową. Kobieta wykrywa u siebie guzek, słyszy diagnozę – rak piersi i podejmuje ciężką, pełną skrajnych emocji oraz bólu walkę z chorobą. Przez cały czas może liczyć na wsparcie swojego partnera. Wygrywa. Chce jednak podzielić się ze światem ważną wiadomością – nie wolno czekać, aż choroba się rozwinie, aż guz będzie wyczuwalny w piersi. Gdyby bohaterka wykonywała regularnie profilaktyczne badania mammograficzne, o nowotworze dowiedziałaby się zanim pojawiły się objawy, a walka z nim byłaby dużo łatwiejsza.

- Na zwycięstwo bohaterki z chorobą złożyły się trzy elementy – badania profilaktyczne, skuteczne leczenie oraz wsparcie i akceptacja jej życiowego partnera. To właśnie kobiecość w połączeniu z relacją damsko-męską, a także harmonia, życie i śmierć stały się inspiracją do stworzenia „Pieśni o szczęściu”. Tworząc tego typu produkcje, zawsze stawiamy sobie pytanie, czy nie poszliśmy o krok za daleko w emocjach czy wydźwięku filmu. W przypadku profilaktyki antynowotworowej musimy jednak dotknąć rzeczy kardynalnych – życia i śmierci. Musimy powiedzieć jasno – możesz uniknąć choroby, możesz się wyleczyć, ale musisz się badać - mówi Marcin Kurek z Media Brigade, producent spotu.

W „Pieśni o szczęściu” zagrali Anna Krotoska oraz Mirosław Baka.

- Jestem w grupie ryzyka i o profilaktyce antynowotworowej wiem dosyć sporo. To doświadczenie – udział w spocie, przejście przez przyspieszony, 2-dniowy proces leczenia, rozmowy z lekarzami oraz pielęgniarkami, pozwoliło mi zdobyć jeszcze większą wiedzę, a co za tym idzie – bać się choroby jeszcze mniej. I o to w tym wszystkim chodzi – żeby nie bać się badań. Mam nadzieję, że ten film uświadomi odbiorcom, jak ważne są badania profilaktyczne oraz wsparcie bliskich w chorobie – komentuje Anna Krotoska, aktorka, która zagrała w „Pieśni o szczęściu”.

Na wykorzystanie swojego utworu jako podkładu muzycznego zgodzili się Mela Koteluk oraz Czesław Mozil, którzy oficjalnie wsparli kampanię. Spot promujący profilaktykę antynowotworową w ramach Onkologiki pokazywany będzie w dolnośląskich kinach i trafi do kilkuset tysięcy odbiorców.

Oficjalna premiera spotu odbyła się 28 listopada podczas konferencji eksperckiej „Zdrowo patrzę w przyszłość. To onkoLOGICZNE”.