Czy zbadałaś już w tym roku piersi?

Tylko w 2014 roku na Dolnym Śląsku na nowotwór złośliwy piersi zachorowało 1 426 osób. To właśnie rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, choć warto pamiętać, że choroba ta dotyka także mężczyzn. 

W stadium początkowym nowotwór piersi przebiega bezobjawowo! Zwykle jest rozpoznawany przypadkowo - jako niebolesny twardy guzek w piersi, wyczuwany dotykiem lub jako zmiana w USG czy mammografii. Główną rolę we wczesnym wykrywaniu tego nowotworu odgrywa profilaktyka wtórna, czyli regularne badanie piersi. Niestety, z bezpłatnej, przesiewowej mammografi w latach 2014-2017 na Dolnym Śląsku skorzystało tylko 45,31% uprawnionych kobiet. Nie czekaj, aż wykryjesz zmianę sama. Już dzisiaj zgłoś się na badania przesiewowe. Wykrywając raka piersi na wczesnym etapie, zwiększasz swoje szanse na przeżycie, pełne wyleczenie i szczęście.

A jak wygląda profilaktyka raka piersi okiem lekarza? Dowiedz się, jak ustrzec się przed zachorowaniem lub jak szybko wykryć i wygrać z nowotworem od prof. dr hab. n. med. Rafała Matkowskiego, Kierownika Oddziału Chirurgii Piersi Breast Unit.